

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 20 MΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.13 g |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -8.8 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -2.1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.845 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -8.8 A |
| Rds On Max | 20 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 13 ns |
| Gate Charge | 40 nC |
| Drain to Source Resistance | 16 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -2.1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 7490
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31651
Ext.Price$0.31651
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31651 | $0.31651 |
| 10 | $0.28732 | $2.87320 |
| 50 | $0.26083 | $13.04150 |
| 100 | $0.23361 | $23.36100 |
| 500 | $0.20923 | $104.61500 |
| 1000 | $0.20252 | $202.52000 |
| 3000 | $0.19602 | $588.06000 |
| 5000 | $0.18973 | $948.65000 |
